Prihlásenie  |  Registrácia

Priemyselné kompostovanie: Čo to je a aké sú jeho výhody?

 

 

Často u našich produktov môžete vidieť, že ich možno kompostovať. Zároveň ste sa ale mohli z iných zdrojov dočítať, že nie všetky kompostovateľné (čiže biodegradalbilné) produkty sa dajú ľahko skompostovať doma. Ako to teda je?

Priemyselné kompostovanie

Zmyslom biologicky odbúrateľných jednorazových produktov je obmedziť hromadenie odpadu na skládkach, ktorého likvidácia je náročná, rozklad trvá a predstavuje významnú ekologickú záťaž. Pokiaľ sa však má stretnúť funkčnosť materiálu s ekológiou, často treba robiť ústupky. Preto niektoré produkty sú síce kompostovateľné, nie však v domácich podmienkach, ale v rámci priemyselného kompostovania (alebo komunálne kompostovanie).

To organizujú územné samosprávy. Priemyselné kompostovanie prebieha za kontrolovaných podmienok aeróbnych procesov s prispením činnosti mikroorganizmov. V priebehu procesu sa starostlivo sleduje vlhkosť a kompost sa pravidelne obracia, aby sa zachovali optimálne podmienky pre aktivitu mikróbov. Výsledkom je kompost čiže organické hnojivo, ktoré je možné ďalej využívať.

Výhody priemyselného kompostovania

 

Hlavným benefitom je bezpečnosť. Pri priemyselnom kompostovaní sa musia zo zákona dodržiavať určité postupy, medzi ktoré patrí napríklad dodržiavanie teploty na zabezpečenie pasterizácie toxínov. Ďalšiu výhodu predstavuje znižovanie množstva odpadu na skládkach aj emisií skleníkových plynov.

Výsledný kompost je bohatý na živiny, čo ocenia predovšetkým poľnohospodári, ktorí potom nemusia siahať po chemických hnojivách. Zároveň kompost pomáha udržovať vlhkosť pôdy, regulovať jej pH, ale tiež zvyšovať pôdnu kvalitu.

 

Čo patrí do kontajneru na bioodpad?

Na bioodpad sa používajú hnedé kontajnery. Ale čo všetko do nej patrí? S tým má stále mnoho bežných ľudí problém. Preto tu máme malý ťahák nielen na gastro prevádzky, ale úplne pre každého.

 

Do bioodpadu vyhadzujte:

● Šupky a ostatné zvyšky ovocia či zeleniny

● rastliny a dreviny,

● seno, slama,

● zemina,

● piliny, hobliny, kôra,

● vychladnutý popol zo spáleného dreva,

● čajové vrecká, kávová usadenina,

● papierové filtre na kávu a preložky na vajcia.

 

Čo do bioodpadu nepatrí:

● zvyšky jedla mimo vyššie menovaných,

● živočíšne produkty a škrupiny od vajec,

● pečivo, cestoviny atp.,

● orechové škrupiny, kôstky,

● olej a tuk,

● použitá podstielka pre miláčikov a ich exkrementy,

● uhynuté zvieratá, perie, chlpy, vlasy,

● papierové vreckovky a obrúsky.